ହକି ଅଲିମ୍ପିଆନ ବରିନ୍ଦରଙ୍କ ପରଲୋକ

0 9

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହକି ଅଲିମ୍ପିଆନ୍‌ ବରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କର ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜଲନ୍ଦର ଠାରେ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ୧୯୪୭ ମସିହା ମଇ ୧୬ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏହି ମହାନ ଖେଳାଳି ଅନେକ ରେକଡର଼୍ର ଅଧିକାରୀ । ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ସେ ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ସେ ୧୯୭୬ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ତାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଗଭୀର ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତକରି କହିଛି ଯେ ବରିନ୍ଦର ଭାରତୀୟ ହକିର ଗୌରବମୟ ଅତୀତର ଏକ ଅଂଶ । ସମ୍ମାନଜନକ ଧ୍ୟାନ ଚାନ୍ଦ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ବରିନ୍ଦର ୧୯୭୦ ଦଶକରେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ମରଣୀୟ ବିଜୟର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ । ତାଙ୍କର କିଛି ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା ମଧ୍ୟରେ ମାଲେସିଆର କୁଆଲାଲମ୍ପୁରରେ ୧୯୭୫ ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସମ୍ମାନଜନକ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଏହା ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହୋଇ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୨-୧ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ୧୯୭୨ ମ୍ୟୁନିଚ୍‌ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବରିଙ୍ଗ ପଦକ ବିଜେତା ଦଳ ଏବଂ ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ଆମଷ୍ଟରଡାମ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତା ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୯୭୪ ଏବଂ ୧୯୭୮ ଏସିଆନ୍‌ ଗେମ୍ସରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ୧୯୭୬ ମଣ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଏହି ଭାରତୀୟ ହକି ଷ୍ଟଲୱାର୍ଟ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ । ୨୦୦୭ରେ ବରିନ୍ଦରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଧ୍ୟାନ୍‌ ଚାନ୍ଦ ଲାଇଫ୍‌ ଟାଇମ୍‌ ଆଚିଭମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

hiranchal ad1
Leave A Reply

Your email address will not be published.

3 × five =