‘ସ୍ୱର୍ଗକୁ ସିଡ଼ି’ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି କାହିଁକି, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

0 82

ଆମେରିକାର ହାୱାଇ ରାଜ୍ୟରେ ହୋନଲୁଲୁରେ ୩୯୨୨ ଷ୍ଟେପ୍ ଥିବା ଏକ ସିଡ଼ି ରହିଛି । ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ହେକୁ ଉପତ୍ୟକା ଠାରୁ ୨୪୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚକୁ ନେଇଥାଏ । ‘ସ୍ୱର୍ଗକୁ ସିଡ଼ି’ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ପାର୍ବତ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଚଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶହ ଶହ ଲୋକ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ‘ସ୍ୱର୍ଗର ସିଡ଼ି’କୁ ହଟାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି। ହୋନଲୁଲୁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଲୋକପ୍ରିୟ ସାଇଟକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ‘ପର୍ଯ୍ୟଟକ’ ସ୍ଥାନ ଅଟେ। ଗତ ବୁଧବାର ଦିନ ‘ସ୍ୱର୍ଗକୁ ସିଡ଼ି’ ହଟାଇବା ପାଇଁ ହୋନଲୁଲୁର ନଗର ପରିଷଦ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ୧୯୪୨ ମସିହାରେ ଆମେରିକାର ସୌନ୍ୟବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଆଣ୍ଟେନା ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ରେଡିଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ କରାଯାଇପାରିବ । ପରେ ଏହି ଆଣ୍ଟେନାକୁ ଆମେରିକାର କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ନେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏଠାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୱାଟ ରେଡିଓ ଆଣ୍ଟେନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଦୀର୍ଘ ଦୂରରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରୁଛି । ଯଦିଓ ଏହା ଉପରେ ଚାଲିବା ବେଆଇନ, ଶହ ଶହ ଲୋକ ଏହି ସିଡ଼ି କୁ ଚଢିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ସୁନ୍ଦର ପର୍ବତଗୁଡିକର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାରେ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ କେବେବି ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ ।
ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପାହାଚଟି କାଠରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ କଂକ୍ରିଟରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ସିଡ଼ିରେ ଚାଲିବାକୁ ଆଇନଗତ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଡ଼ିଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବହୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ନାହିଁ ।ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ପ୍ରେସ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ମଧ୍ୟରେ ହୋନଲୁଲୁ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ପାହାଚ ଉପରକୁ ଚଢିଥିବା ଥିବା ୬ଜଣ ହାଇକ୍ରାଫ୍ଟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏଥିସହ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବେଆଇନ ଆରୋହଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ୯୩ ଟି ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା।
ତେବେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବା ପରେ ବି ଏହି ସିଡ଼ିରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଗାୟକ ତଥା ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ଫ୍ରିଟଜ ହାସେନପୁଶ୍ ଯିଏ ୨୦୨୧ ରେ ଛାଡିବା ସମୟରେ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୧୦୦୦ ଜୋରିମାନା କରାଯାଇଛି, ତଥାପି ଲୋକମାନେ ତାହା ମାନୁ ନାହାଁନ୍ତି।

hiranchal ad1

Leave A Reply

Your email address will not be published.

15 − eleven =