ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଦେଶରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ମ୍ୟାଚ ଦେଖିବା ଅନୁମତି

0 6

ତେହରାନ : ସାଧାରଣତଃ ଇସଲାମିକ ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ମହିଳାମାନେ ଅନେକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ନାଚ,ଗୀତଠୁ ଆରମ୍ଭକରି ସିନେମା ଦେଖା, ସବୁ ୁପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ଖେଳ ପଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ମନା । ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶଭଳି ଇରାନରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି କଟକଣା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଦେକିବାକୁ ମିଳିଛି । ବିଜୟୀ ଟିମକୁ ମଧ୍ୟ ଚିୟର ଅପ୍‌ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପୂରା ଠିକ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି । କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ସ୍ୱରକୁ ମିଳିଛି ଅନୁମତି । ଏମିତି କହିଛନ୍ତି ଦୁଇଜଣ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରୀ କିମିଆ ଓ ହାଷ୍ଟି । ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଧର୍ମଗୁରୁମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ବାତାବରଣ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ ପୋଷାକଧାରୀ ପୁରୁଷଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରକ୍ଷା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଫିଫା ସେପ୍‌ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ଇରାନକୁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିନା ପ୍ରତିବନ୍ଧକରେ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ଏକ ମାସ ପରେ ମହିଳାମାନେ ଆଜାଦି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଇରାନ ଏବଂ କାମ୍ବୋଡିଆ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୨୨ ବିଶ୍ୱକପ ଯୋଗ୍ୟତା ମ୍ୟାଚରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । ସେହିଦିନ ଠାରୁ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ, ୧୦,୦୦୦ ଟିକେଟ୍‌ ମଧ୍ୟରୁ ୨,୦୦୦ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଇରାନ ଏବଂ ଇରାକ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୨୦୨୨ ବିଶ୍ୱକପ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥିଲା ।

hiranchal ad1

Leave A Reply

Your email address will not be published.

9 − 7 =